Kreatywni Rewolwerowcy
Trening na siłowni - ostrzeżenie i porady dla początkującego

Trening na siłowni - ostrzeżenie i porady dla początkującego

Od lat spotykam się z młodymi ludźmi chcącymi w szybkim czasie stać się kulturystami za wszelką cenę.
Problem polega na tym, że ci młodzi chłopcy tylko sobie szkodzą wykonując ćwiczenia, które wymagają dobrej techniki ich wykonywania.

Reklama Google. Nie zawsze jest fit ;-)

Pokutuje przekonanie, że im większy ciężar podniosę nawet kosztem swojego zdrowia bo robię to nie technicznie to szybciej rosnę – fakt jest taki że tylko sobie szkodzą.

Źle wykonywane ćwiczenia skutkują uszkodzeniami np. kręgosłupa przede wszystkim bardzo ważna jest prawidłowa postawa ciała podczas dźwigania.
Zawsze jak widzę takie osoby to im tłumaczę aby nie unoś ciężaru na wyprostowanych nogach ani w pozycji schylonej, kiedy kręgosłup jest zgięty. Bardzo przeciążony jest wtedy odcinek lędźwiowy oraz krążki międzykręgowe. Takie karkołomne wyczyny mogą Cię doprowadzić nawet do tzw. wypadnięcia dysku.

Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń i dobrze ułożony plan treningowy to połowa sukcesu.

Bezpieczna aktywność fizyczna wymaga również stosowania się do podstawowych zasad treningu (odpowiednio długa rozgrzewka, niekrępujące ruchów ubrania, wygodne buty, odpowiednia podaż wody, starannie wykonywane ćwiczenia rozciągające, zwolnienie tempa ćwiczeń na koniec treningu, odpoczynek po ćwiczeniach).

Wspomniana rozgrzewka jest jednym z najistotniejszych elementów o której młodzi adepci kulturystyki zapominają nagminnie, a to głównie dzięki niej zmniejsza się ryzyko kontuzji podczas treningu.

Podczas rozgrzewki następuje:

  • podniesienie temperatury ciała o 1-2’C - podczas każdego wysiłku w mięśniach wytwarzane jest ciepło, które przez krew przenoszone jest i rozprowadzone po całym organizmie, odbywa się ono na dwóch poziomach: mięśniowym i centralnym, zwiększając skuteczności reakcji chemicznych w organizmie;
  • przestrojenie czynności fizjologicznych z poziomu spoczynkowego na wysiłkowy w zakresie mechanizmów zaopatrzenia tlenowego - reguluje czynności oddychania; zapotrzebowania energetycznego - zwiększa się procentowe wykorzystanie węglowodanów; gospodarki wodno-elektrolitowej oraz gruczołów wydzielania wewnętrznego - podnosi się stężenie większości hormonów we krwi, docierają one do wszystkich komórek i przestawiają organizm na wyższy poziom czynnościowy;
  • utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej;
  • przygotowanie układu sercowo-naczyniowego - zwiększenie częstości akcji serca, zwiększenie przepływu krwi do mięśni;
  • przygotowanie układu mięśniowo-szkieletowego - nadanie plastyczności i elastyczności zimnym, naprężonym mięśniom; rozrzedzenie gęstego i lepkiego płynu maziowego zwiększającego płynność pracy stawów.

Co do ćwiczeń apeluję do młodych adeptów – przed rozpoczęciem treningu zainwestujcie w dobry plan treningowy ułożony i nadzorowany przez osoby, które się w tym specjalizują.

Koszt treningu pod okiem trenera nie jest znowu taki drogi i dla początkującego kulturysty jest wręcz wskazany.
Nie mówię tego pod kontem zarobku, ale zależy mi na zdrowiu naszej młodzieży gdyż sam 20 lat temu nie miałem takiej możliwości jak współczesna młodzież i poprzez źle wykonywane ćwiczenia mam uszkodzony kręgosłup w trzech miejscach.

Pamiętajmy: dobra rozgrzewka plus dobry trening oraz dieta dadzą dobre efekty.