Dieta. Która najlepsza?

Dieta. Która najlepsza?

Dieta, to słowo w dzisiejszych czasach jest dość mocno wykorzystywane.
Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że ten termin oznacza zupełnie coś innego niż myślimy. Po łacinie oznacza sposób życia. Według słownika języka polskiego to „specjalny sposób żywienia dostosowany do potrzeb organizmu”. Dla większości osób jednak kojarzy się z odchudzaniem, z wyrzeczeniami, cierpieniem, ograniczeniem.

Reklama Google. Nie zawsze jest fit ;-)

A przecież dieta funkcjonuje nie tylko dla osób chcących zrzucić parę kilogramów, ale także dla osób chorych, w czasie hospitalizacji i rekonwalescencji. Poza tym diety powinny być przestrzegane przez kobiety w ciąży, karmiące, czy nawet starające się o dziecko.

Wpisując w wyszukiwarkę słowo dieta wyświetli nam się mnóstwo różnych wyników z ciekawymi nazwami. Każda z nich może okazać się niekorzystna w zależności od tego w jakim stanie będzie nasz organizm, bądź niedostępna. Np. dieta Dukana jest dietą bardzo wysoko białkową, co sprawia, że efekty są dość szybko widoczne, ale z drugiej strony obciąża pracę nerek i wątroby. Natomiast dieta Paleo zakłada sposób żywienia wzorowany na diecie naszych przodków.
Niestety na obecną chwilę nie mamy zbyt dużego dostępu do produktów naturalnych, bez antybiotyków, hormonów czy innej „chemii”. Owszem są sklepy ze zdrową żywnością, gdzie produkty mają certyfikaty gwarantujące brak zanieczyszczeń i środków chemicznych, ale wówczas taka dieta nie jest dostępna dla każdego chociażby ze względów finansowych.

Ponadto należy uważać zwłaszcza na takie nowe diety, które nie zostały jeszcze poddane badaniom naukowym, ponieważ można sobie zrobić krzywdę stosując taką dietę. Pokazuje to bardzo dobrze przypadek diety Dukana.

Poza tym większość diet nie ma jasno określonych konkretnych zasad. Czasem można spotkać diety, w których są tylko wypisane produkty dozwolone i zakazane, a ile danego produktu zjeść? Na ten temat informacji już nie znajdziemy.

Jakie informacje są potrzebne do opracowania diety?

Żeby stworzyć dietę odpowiednią dla danej osoby potrzebnych jest parę informacji. Ważna jest płeć, wiek, wzrost, stan fizjologiczny organizmu. Nasza płeć, wiek i wzrost determinuje dzienne zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu, czyli ilość kalorii jaką powinniśmy przyjąć z pożywienia każdego dnia. Z kolej stan fizjologiczny organizmu wskaże nam czego brakuje w organizmie, czy wszystko właściwie funkcjonuje i czy nie dzieje się coś niepokojącego. Dzięki tym informacjom można stworzyć zindywidualizowaną dietę dla każdego. Biorąc też pod uwagę preferencje żywieniowe pacjenta, mamy szansę stworzyć coś dopasowanego oddzielnie dla każdej osoby.

W ostatnim czasie pojawiło się pojęcie Genodieta. Dzięki zapisowi DNA możemy uzyskać informację na temat funkcjonowania naszego organizmu. Różnimy się od siebie i te różnice powinny też dotyczyć sposobu odżywiania. Jednak dopiero teraz mamy narzędzia do badania zapisu DNA, które umożliwią nam poznanie naszego metabolizmu i ułożenia takiej diety, która będzie skuteczna i zdrowa dla naszego organizmu. Poza tym taka dieta może też działać prewencyjnie w kierunku chorób cywilizacyjnych (miażdżycy, cukrzycy, otyłości, nowotworów, choroby wieńcowej).

Znane jest powiedzenie, że jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego i tą złotą myślą powinniśmy się kierować myśląc o diecie.

Nie ma diety uniwersalnej pasującej do każdego

Zatem warto w sprawie własnego sposobu odżywiania udać się do specjalisty, tak jak do krawca, czy szewca i „uszyć sobie” dietę na miarę, tak jak szyje się buty, albo garnitur.

Angelika Woźniak - dietetyk w Skierniewickim Centrum Dietetyki