Wszystko o Pętli Kwasowiec - skierniewickim Mur De Kwas

Wszystko o Pętli Kwasowiec - skierniewickim Mur De Kwas

Za sprawą Skierniewice Road Race oraz Skierniewickie Treningi Szosowe nasza standardowa treningowa trasa - Pętla Kwasowiec - stała się sławna. Na tyle sławna, że nawet znalazła swoje miejsce i kilka chwil w Radio RSC. Wielu z Was pyta, gdzież ona się dokładnie znajduje. Skąd ta nazwa itp. Zatem w tym poście przedstawiamy FAQ - wszystko co chcielibyście wiedzieć o Pętli Kwasowiec, a boicie się zapytać:

Reklama Google. Nie zawsze jest fit ;-)

1. Gdzie leży Pętla Kwasowiec?

Pętla leży na południe od Skierniewic. Komfortowy dojazd rowerem możliwy jest z centrum miasta drogą 707, z osiedla Rawka przez Kamion / Suliszew i Trzciannę. Z osiedla Zadębie przez Balcerów i Strobów. Dokładne położenie pętli pokazuje jedno ze zdjęć pod postem. Znajdziesz też ją na Stravie - https://www.strava.com/segments/17424355.

2. Jaką długość ma Pętla Kwasowiec?

19,1 km.

3. Ile ma łącznego przewyższenia?

Według różnych źródeł od 115 do 118 m.

4. Jaka jest główna trudność na Pętli Kwasowiec?

Główna trudność to Mur De Kwas - https://www.strava.com/segments/10884063 - 1,3 km, średnio 2% Nazwę czerpie od sławnego Mur de Huy - ta sama długość, podobne schodki, tylko nachylenie 5x mniejsze :)

5. Gdzie rozpoczyna się pętla?

Pętla rozpoczyna się na pograniczu wsi Adamów i Trzcianna. Na skrzyżowaniu, przy krzyżu. Dokładnie w tym miejscu - https://goo.gl/maps/kkKhV9Tn9Yw . Około 400 metrów po rozpoczęciu pętli na drodze znajduje się napis "Pętla Kwasowiec Wita" - jeśli go zobaczysz, jesteś na 100% na pętli. Wjazd na rundę obok krzyża oraz prawilny kierunek pokonywania Pętli pokazuje ostatnie zdjęcie w galerii. Prawilny kierunek pokonywania Pętli opisany został szczegółowo w pkt. 10, możesz ją pokonywać w sposób nie-prawilny, pod pewnymi obostrzeniami opisanymi w pkt. 9 :)

6. Skąd wzięła się nazwa Pętla Kwasowiec?

Zaraz za Mur de Kwas zjeżdżamy do wsi Kwasowiec. To najwyżej położona wieś na pętli, jednocześnie odznaczająca się najgorszym, dziurawym asfaltem (pozostała część pętli to w 99% tafla pięknego, nowego asfaltu). Jest to tak charakterystyczne miejsce, że pętla po prostu musiała wziąć od niego swoją nazwę. Uwaga - na końcu wsi przy kapliczce na 95% znajdziecie psa-trenera. W swoim psim języku goniąc Cię zawsze szczeka ZLLEZ! ALLEZ! ALLEZ!

7. Czy na pętli są jeszcze jakieś inne trudności?

Tak, jest kilka krótkich, interwałowych podjazdów. Dużą trudność stanowi wiatr. Potwierdza to fakt, że większość rundy znajduje się na odkrytych terenach, a sama trasa leży na granicy obszaru, który jest identyfikowany w Polsce jako jedno z najlepszych miejsc do instalowania elektrowni wiatrowych (wjeżdżając na Mur de Kwas po zmroku, na horyzoncie widać tylko czerwone lampy wiatraków). Jednego dnia, ten sam kolarz na Mur de Kwas może wjechać ze średnią 40kmh by drugiego pójść w trupa i wykręcić 25 kmh. Taki jest Kwasowiec :D. Jak to mówią - z wiatrem to i śmieć poleci :)

8. Czy są jakieś kolarskie powiedzenia związane z Pętlą?

Tak - CHCESZ MIEĆ KULASA, JEDŹ NA KWASA!

9. Czy są jakieś kolarskie zasady dotyczące pętli?

Jest jedna - jeśli nie chcesz męczyć się samemu, pierwszą pętlę pokonaj pod prąd kierunku prawilnego pokonywania pętli. Jeśli ktoś aktualnie tam trenuje, spotkasz go i pojedziecie razem. Jeśli do krzyża w Adamowie nikogo nie spotkasz - jesteś na pętli sam. Wracaj i trzaskaj pętlę w prawilnym kierunku. Może ktoś wjechał na nią za Tobą?

No dobra, jest też druga - Pętlę należy nak*&^%$ać!

10. Co oznacza "prawilny kierunek pokonywania Pętli Kwasowiec"?

Jak pamiętamy z pkt.5, Pętla swój oficjalny początek umiejscawia na pograniczu Adamowa i Trzciannej, przy krzyżu. Jeśli pojedziesz w stronę południową, na Mur de Kwas (kierunek Marianów / Nowy Kawęczyn / Kwasowiec) to pokonasz ją w kierunku prawilnym - Mur de Kwas zawsze jeździmy pod górę. Jeśli pojedziesz w stronę Strzybogi, Strobowa - pokonujesz pętlę pod prąd, najprawdopodobniej poszukujesz kompana do jazdy.

 

Źródło: FB SkierVelo