Dzień Zdrowego Śniadania z Naturhouse Skierniewice

Dzień Zdrowego Śniadania z Naturhouse Skierniewice

W związku z obchodzonym 8 listopada Dniem Zdrowego Śniadania postanowiliśmy poruszyć ten niezwykle kontrowersyjny temat.

Reklama Google. Nie zawsze jest fit ;-)

Dlaczego śniadanie jest ważne?

  • Jest pierwszym posiłkiem dostarczanym do organizmu po przebudzeniu. To znaczy, że organizm będzie czerpał z niego energię na tzw „rozruch” wszystkich procesów i reakcji.
  • Stanowi istotny bodziec do podejmowania konkretnych aktywności i zadań w ciągu dnia.
  • Zapobiega rozregulowaniu metabolizmu i „odkurzaniu” kalorii w drugiej połowie dnia.
  • Może profilaktycznie pomagać w utrzymaniu prawidłowego cholesterolu, a nawet znacząco wpływać w sposób korzystny na cały profil lipidowy.
  • Usprawnia funkcjonowanie naszego umysłu i osiąganie lepszych wyników.
  • Wspomaga sprawność fizyczną.
  • Pomaga w skuteczniejszym utrzymywaniu prawidłowego wskaźnika BMI, a co za tym idzie wagi oraz aspektów estetycznych.
  • Ułatwia usystematyzowanie i utrwalenie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Co powinno zawierać zdrowe śniadanie?

Na początek należy wspomnieć, że każdy posiłek spożywany w ciągu dnia, a nie tylko śniadanie powinien być odpowiednio zbilansowany i pełnowartościowy. Oznacza to nic innego jak dostosowanie posiłku do indywidualnych potrzeb każdego człowieka. Musimy pamiętać, że to co służy nam nie zawsze musi być wystarczające dla innych. Zwłaszcza jeżeli chodzi o dzieci i młodzież.

Te grupy wiekowe są najbardziej podatne na wszelkie odstępstwa żywieniowe. Trzeba jednak podkreślić, że nie tyczy się to tylko śniadań, ale całego codziennego jadłospisu. Nie odnotujemy wielkich korzyści zdrowotnych jeżeli nacisk będziemy kłaść tylko i wyłącznie na śniadania. Każdy posiłek jest ważny, a dokładniej jakość tego posiłku. Często spotykane jest zjawisko niedożywienia jakościowego, a kierowanie się zasadą, że plusem śniadania jest fakt iż w ogóle jest i to wystarczy jest daleko nieracjonalne i na dłuższą metę niebezpieczne.

Dodatkowym atutem jedzenia siadania, jest wspólna chwila dla rodziny, możliwość zacieśniania więzi oraz dobry nastrój na resztę dnia.

Wracając jednak do tematu co wchodzi w skład pełnowartościowego śniadania, przedstawiamy niezbędne składniki i produkty spożywcze:

Składnik spożywcze Przykładowe produkty
Węglowodany oczywiście złożone – czyli produkowane z produktów zbożowych pełnoziarnistych Pieczywo ciemne (razowe, żytnie, wieloziarniste) na naturalnym zakwasie, płatki (jaglane, owsiane, orkiszowe), kasze (jaglana, orkiszowa) oraz otręby
Białko Zarówno w postaci chudego mięsa, ryb, jaj, ale także mleka i produktów mlecznych np. jogurt, serek, twaróg
Warzywa i/lub owoce Cała gama warzyw i owoców
Błonnik Produkty zbożowe
Wapń Mleko i jego przetwory
Zdrowe kwasy tłuszczowe (NNKT) Mleko i jego przetwory, ryby oraz oleje roślinne (olej, rzepakowy, olej słonecznikowy czy oliwa z oliwek)

Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej na temat opracowanych norm żywieniowych zalecanych dla danej grupy wiekowej na konkretny składnik – to zapraszamy do zapoznania się z nowelizowanymi Normami żywieniowymi dla populacji polskiej opracowanymi przez Instytut Żywności i Żywienia pod redakcją prof. dr hab. med. Mirosława Jarosza: http://www.izz.waw.pl/attachments/article/33/NormyZywieniaNowelizacjaIZZ2012.pdf

Korzyści płynące ze spożywania śniadania dobrej jakości

  • Dobrze zbilansowane stanowi cenne źródło niezbędnych składników odżywczych jak białka, kwasów tłuszczowych, węglowodanów złożonych, wapnia, błonnika, wielu witamin i minerałów oraz antyoksydantów.
  • Pozwala na prawidłowy i harmonijny rozwój psychiczny, a co za tym idzie ułatwia procesy koncentracji, przyswajania wiedzy i nowych zadań.
  • Rozwój fizyczny, poprawa sprawności, a także chętniejsze uczestnictwo w aktywności fizycznej każdego dnia.
  • Znaczący spadek ryzyka wystąpienia otyłości i łatwiejsze utrzymanie wagi oraz wskaźnika BMI.
  • Szybsze i trwalsze utrwalanie zdrowych i higienicznych nawyków żywieniowych.
  • Odpowiednia podaż energetyczna w pierwszej połowie dnia skutecznie chroni przed napadowym podjadaniem w godzinach wieczornych.

Boisz się nudy i monotonii w kuchni? Lubisz eksperymentować ze smakami ? Nie masz pomysłu jak przekonać dzieci do śniadań? Właśnie dla Ciebie zamieszczamy kilka propozycji na zdrowe i smaczne śniadania.

Wystarczy kliknąć w http://naturhouse-polska.pl/sniadania-bez-nudy/ oraz http://www.naturhouse-polska.pl/pyszne-sniadanie/

Śniadaniowe ciekawostki

Pierwszy raz wdrożono śniadanie do codziennego jadłospisu już w Neolicie.

Jęczmień i pszenica stanowiły najpopularniejsze gatunki zboża już od okresu Bizancjum ( co ciekawe jęczmień spożywały klasy biedniejsze, a pszenica była niejako produktem luksusowym).

Mieszkańcy Bizancjum jako dary dla Boga przynosili mleko, a w okresie postu rezygnowali z codziennego jego picia co było w tamtych czasach bardzo powszechne - jako oddanie czci Stwórcy.

W 1463 roku w Anglii użyto pierwszy raz terminu „śniadanie”.

W 1894 roku znany amerykański lekarz wynalazł płatki kukurydziane.

 

Przypisy

  1. Jadłospisy dla dzieci w wieku przedszkolnym, pod red. prof. dr hab. n. biol. Jadwigi Charzewskiej, Warszawa, Wydawnictwo Instytut Żywności i Żywienia, 2011, ISBN 978-83-86060-81-8
  2. Mgr inż. Gregorowicz-Parol Natalia, Pierwsze śniadanie – dobry początek dnia, [dostęp: 2013], Dostępny w Internecie: http://www.zachowajrownowage.pl/pl/?page_id=760&post_id=3111&cat=3&subcat=17,
  3. Jamróz Paulina, Jeść, czy nie jeść śniadań. Oto jest pytanie![dostęp: 17-11-2015 ], Dostępny w Internecie: http://urodowafitmaniaczka.pl/tag/badania-naukowe/
  4. Prof. dr hab. n. med. Jarosz Mirosław, Śniadanie podstawą edukacji i zdrowia, Dostępny w Internecie: http://www.izz.waw.pl/pl/strona-gowna/3-aktualnoci/aktualnoci/539-konferencja-naukowa-sniadanie-podstawa-edukacji
  5. Normy Żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Jarosza Mirosława,Warszawa, Wydawnictwo Instytut Żywności i Żywienia 2012
  6. Breakfast is Best, Breakfast - It's Been Around Longer Than You Think, [dostęp: 8-11-2016] , Bruksela Dostępny w Internecie: http://www.breakfastisbest.eu/about.html
  7. Konstantynopol Nowy Rzym, Leszka Mirosław, Wolińska Teresa, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2011,ISBN 9788301165215